Nomofobie

digitální půst, digitální detox, digitální detoxikace, závislost na sociálních sítích, závislost na internetu, závislost na digitálních technologiích, závislost na mobilu, nomofobie, fomo, digitální minimalismus, digidetoxZávislost na mobilu by se dala přirovnat k závislosti na nikotinu nebo alkoholu. Tato nemoc má i svůj název – nomofobie. Podle slovníku se konkrétně jedná o chorobný strach ze ztráty mobilního telefonu, z nedostupnosti či poruchy mobilního signálu. Obecně je závislákem ten, kdo vezme telefon do ruky vícekrát než 60× denně. Podle průzkumů jsou na mobilu častěji závislí muži než ženy. Ti, kteří jsou nomofobií postiženi, tráví většinu času s mobilem v ruce, nevyhledávají dokonce ani kontakt se skutečnými lidmi. Závislost pak omlouvají tím, že na mobilu vyřizují pracovní záležitosti nebo že musí být neustále ve spojení s rodinou nebo přáteli.
Chytré mobily zároveň nic nevydrží, a tak je třeba si při nejlepším každé tři roky koupit nový. Výrobci mobilů si jistě mnou ruce a my? Živit si bez nich už nedokážeme představit. Mobily nám mají usnadňovat každodenní práci tak, abychom měli víc volného času. Místo toho náš čas pohlcují naším neustálým sledováním dění ve virtuálním světě. Neustále kontrolujeme telefon a odpovídáme na zprávy a e-maily, jsme permanentně na příjmu pro případ, že by se něco dělo. A ono se pořád něco děje, nás děsí ta představa, že se to bude dít bez nás. Jsme takhle vůbec svobodní?

Jak poznáte, že jste závislí na mobilu?

  1. digitální detox, digitální detoxikace, závislost na mobilu, nomofobie
  1. Špatné spíte.
  2. Trpíte častými výkyvy nálad.
  3. Ztrácíte zájem o své koníčky.
  4. Nahrazujete osobní vztahy těmi virtuálními.
  5. Vyhýbáte se místům, kde není signál (metro, hory, les, …). 
  6. V případě ztráty signálu pociťujete návaly úzkosti.
  7. Trhnete sebou pokaždé, když někomu jinému zazvoní mobil stejnou melodií, jakou máte vy.
  8. Trpíte „fantomovou vibrací“, tedy pocitem, že stále slyšíte vibrovat telefon.
  9. Slyšíte telefon zvonit i když nezvoní.
  10. Panikaříte při vybití mobilu nebo zapomenutí nabíječky.
  11. Když si mobil zapomenete doma nebo ho nemůžete najít, nemyslíte pak na nic jiného než na to, že vás určitě někdo shání a něco vám uniká.
  12. Usínáte s mobilem v ruce a probouzíte se s ním.
  13. Nosíte si mobil do koupelny, na záchod, prakticky všude s sebou, abyste něco neprošvihli.
  14. Nejste schopni si telefon vypnout nebo ho mít ztišený mimo vaše zorné pole.
  15. Pálí vás oči z neustálého sledování displaye a bolí vás za krkem.
  16. Neustále kontrolujete telefon, jestli vám někdo nevolal, nepřišla sms nebo e-mail. Pokud nic nechodí, máte pocit, že telefon nefunguje nebo že pro ostatní nejste důležití.
  17. Musíte všechno fotit a následně se tím chlubit na sociálních sítích. Všechna data si pečlivě zálohujete a představa, že byste o ně přišli, je pro vás otázkou života a smrti.

Napsat komentář