Nomofobie

digitální detox, digitální detoxikace, závislost na mobilu, nomofobieZávislost na mobilu by se dala přirovnat k závislosti na nikotinu nebo alkoholu. Tato nemoc má i svůj název – nomofobie. Podle slovníku se konkrétně jedná o chorobný strach ze ztráty mobilního telefonu, z nedostupnosti či poruchy mobilního signálu. Obecně je závislákem ten, kdo vezme telefon do ruky vícekrát než 60x denně. Podle průzkumů jsou na mobilu častěji závislí muži než ženy. Ti, kteří jsou nomofobií postiženi, tráví většinu času s mobilem v ruce, nevyhledávají dokonce ani kontakt se skutečnými lidmi. Závislost pak omlouvají tím, že na mobilu vyřizují pracovní záležitosti nebo že musí být neustále ve spojení s rodinou nebo přáteli.
Výrobci mobilů si jistě mnou ruce a my? My si za to můžeme vlastně sami, mobily nám tolik usnadňují každodenní práci, že si živit bez nich už nedokážeme představit. Ale jsme svobodní? Neustále checkujeme a odpovídáme na e-maily, jsme permanentně na příjmu pro případ, že by se něco dělo a že se toho děje…

Jak poznáte, že jste závislí na mobilu?

 1. digitální detox, digitální detoxikace, závislost na mobilu, nomofobiePanikaříte při vybití mobilu nebo zapomenutí nabíječky.
 2. V případě ztráty signálu pociťujete návaly úzkosti.
 3. Když si mobil zapomenete doma, nemyslíte pak na nic jiného než na to, že vás určitě někdo shání a něco vám uniká.
 4. Hysterčíte, pokud nemůžete telefon najít.
 5. Neustále kontrolujete telefon, jestli vám někdo nevolal, nepřišla sms nebo e-mail. Pokud nic nechodí, máte pocit, že telefon nefunguje nebo že pro ostatní už nejste důležití.
 6. Usínáte s mobilem v ruce.
 7. Probouzíte se s mobilem v ruce.
 8. Nosíte si mobil do koupelny, na záchod, prakticky všude s sebou, abyste něco neprošvihli.
 9. Nejste schopni si telefon vypnout ani v kině nebo divadle.
 10. Pálí vás oči z neustálého sledování displaye a bolí vás za krkem.
 11. Musíte všechno fotit a následně se tím chlubit na sociálních sítích. Všechna data si pečlivě zálohujete a představa, že byste o ně přišli, je pro vás otázkou života a smrti.
 12. Trpíte „fantomovou vibrací“, tedy pocitem, že stále slyšíte vibrovat telefon.
 13. Trhnete sebou pokaždé, když někomu jinému zazvoní mobil stejnou melodií, jakou máte vy.
 14. Vyhýbáte se místům, kde není signál (metro, hory, les, …) a při jeho znovuobjevení nervózně čekáte, kdo všechno vás sháněl a o co jste přišli.

Na závěr přikládám video, ve kterém je s trochou nadsázky ukázáno, jaký mobilní život teď žijeme. Video otevřete zde.

Napsat komentář